Oddział Kliniczny Nefrologii
Oddział dysponuje 13 miejscami opieki stacjonarnej z 2 miejscami intensywnego nadzoru medycznego. Jako jedyny w regionie oferuje kompleksową opiekę nad chorym z chorobą nerek w każdym jej stadium poprzez diagnostykę i leczenie szpitalne, opiekę w Poradni Nefrologicznej, wszystkie formy dializoterapii, przygotowanie do przeszczepienia nerki (nerki/trzustki) oraz dalszą opiekę w Poradni Leczenia Po Przeszczepieniu Nerki.
Pracownicy Oddziału Nefrologii zapewniają wysokospecjalistyczną opiekę pacjentom we wszystkich stadiach choroby nerek:
1. 11 specjalistów w zakresie nefrologii w tym trzech w trakcie specjalizacji z transplantologii klinicznej;
2. specjalistów w zakresie transplantologii klinicznej;
3. w zakresie chorób wewnętrznych – w tym dwie osoby w trakcie specjalizacji z nefrologii; stały zespół pielęgniarski – 10 pań posiada specjalizację pielęgniarską z nefrologii,
Oddziałowa uczestniczy w szkoleniu specjalistycznym pielęgniarek specjalizujących się z zakresu nefrologii; pacjenci objęci są opieką dietetyka, psychologa i opieką rehabilitacyjną).
Oddział Nefrologii ściśle współpracuje z zapewniającą 24-godzinną opiekę nerkozastępczą Stacją Dializ funkcjonującą w tej samej strukturze szpitalnej oraz Oddziałem Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej naszego Szpitala.
Pracownicy jednostki
- dr hab. n. med., prof. UM w Łodzi Ilona Kurnatowska
- dr n. med. Anna Zawiasa-Bryszewska
- dr hab. n. med., prof. UM w Łodzi Tadeusz Pietras
- lek. Łacina Dominik
- lek. Agnieszka Płuciennik
- lek. Katarzyna Szychowska
- lek. Naomi Barua
- lek. Karolina Sęk-Szczepanowska
- lek. Patrycja Grzejszczak
- lek. Maciej Goździk
Zakres działalności
W Oddziale Nefrologii prowadzi się diagnostykę i leczenie:
- pierwotnych i wtórnych kłębuszkowych zapaleń nerek ze szczególnym uwzględnieniem chorób układowych (zajęcie nerek w przebiegu układowych zapaleń naczyń, tocznia rumieniowatego i innych chorób o podłożu immunologicznym) oraz cukrzycowej choroby nerek. Możliwe jest wykonanie diagnostycznej biopsji nerki oraz w razie wskazań włączenie specjalistycznego leczenia immunosupresyjnego, a także wykonanie leczniczych plazmaferez w naszej Stacji Dializ
- cewkowo-śródmiąższowych chorób nerek (w tym zakażenia układu moczowego)
- nefropatii wrodzonych
- nadciśnienia tętniczego nerkopochodnego
- ostrego uszkodzenia nerek
- chorób nerek u kobiet w ciąży
Pacjenci po zakończeniu hospitalizacji kierowani są pod opiekę mieszczącej się tutaj Poradni Nefrologicznej (ok. 5 tys. porad rocznie). Pacjentów z anemią spowodowaną chorobami nerek możemy leczyć w ramach programu NFZ: „Leczenie niedokrwistości w przebiegu niewydolności nerek”.
W Oddziale Nefrologii opiekę medyczną mogą uzyskać pacjenci z chorobami nerek w różnym stadium ich zaawansowania. Chorym w schyłkowej fazie niewydolności nerek wybiera na jest i proponowana najlepsza forma terapii nerkozastępczej:
- hemodializa (hemodiafiltracja; zabiegi z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu)
- dializa otrzewnowa: metoda ciągła/automatyczna
- przeszczepienie nerki w tym przeszczepienie od dawcy żywego
Poprzez współpracę z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej naszego Szpitala oraz funkcjonującą tutaj Poradnię Po Przeszczepieniu Nerki w Oddziale zapewniamy:
- kopleksową opiekę chirurgiczno-internistyczną chorym po przeszczepieniu nerki zarówno we wczesnym okresie po zabiegu jak i w odległym czasie
- zapewniamy pełną diagnostykę biorcom w toku kwalifikacji do przeszczepienia nerki
- prowadzimy program kwalifikacji dawców żywych do przeszczepienia nerki (kierownik Oddziału prof. Ilona Kurnatowska jest koordynatorem pobierania i przeszczepienia nerek od dawców żywych w województwie łódzkim).