Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nie oznacza wyłącznie braku choroby lub niepełnosprawności. Zdrowiem nazywamy dobre samopoczucie zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, ale także społecznym. Ze względu na swoją rangę – zdrowie doczekało się obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Ustanowiono go w 1948, co oznacza, że w roku 2023 celebrujemy to święto już 75 raz! Zdrowie dla wszystkich!

Każdego roku obchody Światowego Dnia Zdrowia odbywają się pod innym hasłem. Tegoroczne brzmi: Zdrowie dla wszystkich!

W praktyce oznacza to, że dostęp do opieki medycznej powinien mieć każdy obywatel Świata. Tymczasem nadal, mimo tego, że żyjemy w XXI wieku dostęp do opieki medycznej w niektórych rejonach Świata jest bardzo ograniczony. Powoduje to szerzenie się chorób, które w bardziej cywilizowanych rejonach dawno zostały wyeliminowane m.in. za pomocą ogólnopopulacyjnych szczepień. Dochodzi tam również do umierania z trywialnych powodów, np. braku dostępności do większości, nawet podstawowych leków czy materiałów opatrunkowych.

W dniu św. Łukasza patrona Pracowników Służby Zdrowia pragniemy złożyć wyrazy uznania oraz podziękowania za trudną codzienną pracę wszystkim Pracownikom Naszego Szpitala, którzy pomagają w każdym miejscu i w każdym czasie.

Dziękujemy za profesjonalizm w działaniu, czas poświęcony choremu, życzliwą opiekę oraz okazywanie szacunku i cierpliwości.

Wszystkim Pracownikom życzymy, aby nie zabrakło sił, cierpliwości i uśmiechu w codziennej pracy.

Dyrekcja  USK nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi